Silne burze nad powiatem janowskim – pożar, podtopienia i inne straty
Przez Polskę przeszły silne burze, które nie ominęły również województwa lubelskiego oraz samego Janowa. Intensywne zjawiska pogodowe przyniosły pioruny, opady deszczu oraz gradu, a także porywiste wiatry. 23 czerwca w Janowie Lubelskim doszło do pożaru wywołanego wyładowaniami atmosferycznymi. 26 czerwca w powiecie doszło do zalania kilku budynków, w tym remizy strażackiej.
Skutki burz w powiecie janowskim
Ostatnie dni w Polsce oznaczały gwałtowne zjawiska pogodowe związane z przechodzącymi nad krajem frontami burzowymi. Najbardziej ucierpiały miejscowości w Sądecczyźnie w okolicy Koniuszowej i Librantowej, gdzie pojawiła się trąba powietrzna. W wyniku burz doszło jednak do podtopień także w dużych miastach, takich jak Poznań, Toruń, Swarzędz, gdzie intensywne opady deszczu doprowadziły do zalania ulic, budynków i samochodów. W Poznaniu doszło nawet do zawalenia się dachu w przyszkolnej hali sportowej. Straty wywoływały też opady gradu.
W Janowie Lubelskim już 23 czerwca doszło do podpalenia stodoły w wyniku uderzenia piorunem. Zapalił się budynek gospodarczy, w którym na szczęście nie było ani ludzi, ani zwierząt. Pożar został ugaszony, ale konieczne były prace rozbiórkowe budynku. Ponadto, doszło także do zalania ulicy Andrzeja Struga w Kraśniku.
W kolejnych dniach burze nie odpuszczały. W wyniku intensywnych opadów ucierpiały budynki mieszkalne i gospodarcze w miejscowościach Otrocz i Chrzanów. Podtopieniu uległa także remiza strażacka w Otroczu.
Warto podkreślić, że burze nie były jedynym zagrożeniem w ostatnich dniach. Duży problem stanowiły również upały. Wysokie temperatury oznaczają szczególnie wysokie ryzyko dla osób starszych oraz mających problemy z układem krążenia, w szczególności cierpiących na choroby serca.
Pogoda w powiecie janowskim na koniec czerwca i początek lipca
O możliwości wystąpienia burz, silnych wiatrów, ulewnych deszczów, opadów gradu oraz podtopień i przerw w dostawach prądu ostrzegał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a wiadomości o ryzyku wystąpienia tego rodzaju zjawisk rozsyłało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Obecnie wiele wskazuje na to, że najcięższy okres minął i fala upałów oraz burz się kończy. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju zjawisk już tego lata nie będzie.
Koniec czerwca w pogodzie to chwila wytchnienia. Po burzach temperatura spadła, a pogoda się uspokoiła. W kolejnych dniach należy się jednak spodziewać powrotu wyższych temperatur. Wraz z nimi wzrośnie zaś ryzyko pojawienia się burz z silnym wiatrem i obfitymi opadami deszczu. Zjawiska te mogą zacząć występować już od środy 30 czerwca. Początek lipca to kolejna fala burz z gwałtownymi opadami. W następnych dniach, w pierwszym tygodniu lipca, można zaś się spodziewać przelotnych opadów i burz, a także temperatur przekraczających 25 st. C, nawet wyższych niż 30 stopni. Przez większość czasu ma być jednak pogodnie, a ewentualne zachmurzenie ma mieć mały lub umiarkowany charakter. W trakcie burz można się jednak spodziewać porywistego wiatru, nawet do 100 km/h.
Przypomnienie o szacowaniu szkód w rolnictwie spowodowanych przez burze
Warto przy okazji przypomnieć, że rolnicy mają prawo zgłaszać wnioski o oszacowanie strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Procedurą są objęci właściciele gospodarstw rolnych lub działów specjalnych produkcji, a zgłoszenia należy składać do adekwatnego urzędu gminy, urzędu miejskiego lub urzędu miasta, zależnie od miejsca wystąpienia zjawisk takich jak grad, deszcz nawalny, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi niezwłocznie po wystąpieniu lub stwierdzenia skutków tych zjawisk. Rolnicy mogą też zgłaszać szkody w razie przymrozków wiosennych, a także straty będące ujemnymi skutkami przezimowania. Wszelkie formularze oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronach Urzędu Miasta Janów Lubelski.