W Janowie Lubelskim odsłonięto pomnik założycielki miasta
Na skwerze w odnowionej części rynku 19 listopada odbyła się uroczystość, w czasie której wmurowano pod płytę rynku kapsułę czasu oraz odsłonięto pomnik założycielki miasta, żyjącej w XVII wieku Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej.
Podczas wydarzenia przybliżono sylwetkę założycielki Janowa Lubelskiego. Szlachcianka żyła w latach 1602-1642 i to na jej prośbę król Władysław IV wydał przywilej lokacyjny, dzięki któremu założono miasto Biała, przemianowane w późniejszym okresie na Janów. Sama koncepcja ustawienia pomnika założycielki pojawiła się po raz pierwszy kilkanaście lat temu.
Oprócz władz miasta, w tym Krzysztofa Kołtysia, burmistrza Janowa, w odsłonięciu brał udział będący potomkiem rodu gość honorowy – Marcin Zamoyski. Uroczystość uświetniła Olek Orkiestra, a w jej trakcie odśpiewano hymn państwowy. Samemu odsłonięciu towarzyszył wystrzał armatni, przeprowadzony przez ubranych w stroje z epoki członków Stowarzyszenia Turystyka z Pasją z Zamościa. Pomnik Katarzyny Zamoyskiej zaprojektował i wykonał Krzysztof Biżek, lokalny artysta, rzeźbiarz i plastyk, a zarazem nauczyciel.
Ponadto, po odsłonięciu pomnika pod płytą rynku umieszczono kapsułę czasu, zawierającą raporty, pamiątki i różnego rodzaju świadectwa pisane na temat tego, jak żyło się mieszkańcom Janowa Lubelskiego w 2023 roku. To wiersze, rękopisy, zdjęcia, listy i pocztówki, mapy, a nawet książki. Jest tu też szalik piłkarskiego klubu Janowianka, koszulka oraz medal okolicznościowy gminy. Kapsuła ma zostać ponownie otworzona po pięćdziesięciu latach.
Przygotowano również wystawę plenerową zrealizowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim o nazwie „Janów 1640-1680”. Przybliża ona początki istnienia miasta i można ją oglądać na janowskim rynku.