Jaki okap podszafkowy kupić?
Wybór odpowiedniego okapu podszafkowego może nie być prostym zadaniem, a w szczególności, gdy na rynku dostępna jest cała gama różnych modeli i technologii. Okap podszafkowy, który znany jest także jako wkład do zabudowy, to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie dyskrecję i elegancję w kuchennej aranżacji. Tego typu urządzenie jest montowane bezpośrednio w szafce nad płytą grzewczą, dzięki czemu staje się niemal niewidoczny. Jednocześnie jednak zapewnia skuteczne oczyszczanie powietrza z oparów i zapachów po gotowaniu.
Ciche okapy podszafkowe
Przy wyborze okapu nie należy kierować się jedynie jego wyglądem i rozmiarem. Okap podszafkowy powinien mieć odpowiednio dobraną moc oraz być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, aby prawidłowo spełniał swoją funkcję. Dobierając moc urządzenia, należy uwzględnić kubaturę kuchni i dostosować wydajność okapu do miejsca, w którym będzie pracował.
Wydajność okapu, czyli szybkość oczyszczania powietrza w kuchni, mierzona jest w metrach sześciennych na godzinę pracy. Zalecane jest, aby ten parametr wynosił sześciokrotność kubatury kuchni. Jeśli jednak użytkownikowi zależy na cichszej pracy urządzenia, można zastosować mnożnik dziewięć. Pozwoli na efektywne korzystanie z niższych biegów. Z reguły wybiera się cichy okap podszafkowy o szerokości 60 cm, ponieważ taką standardową szeroką mają szafki wiszące nad kuchenką.
Jak działa okap podszafkowy
Okap podszafkowy może działać w sumie na dwa sposoby. Może to być wyciąg lub pochłaniacz. Pierwsze rozwiązanie jest jednak znacznie bardziej wydajne, ale nie każdy ma możliwość wykonania takiego montażu.
Wyciąg działa w obiegu otwartym, co oznacza, że powietrze z kuchni jest usuwane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Na etapie budowy warto zaplanować zainstalowanie dwóch kanałów – jednego do podłączenia okapu, drugiego do standardowej wentylacji pomieszczenia. Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, gdzie znajduje się wspólny ciąg wentylacyjny dla kilku mieszkań, muszą zrezygnować z tego rozwiązania. Montaż okapów nie jest zalecany także w domach z wentylacją mechaniczną. W takim przypadku można rozważyć umieszczenie wylotu rury wyciągu bezpośrednio w ścianie zewnętrznej, aby powietrze wydostawało się bezpośrednio na zewnątrz. Niezwykle istotne jest to, aby nigdy nie instalować okapu do wyciągu odprowadzającego spaliny. Wyciągi charakteryzują się dużą wydajnością, cichym trybem pracy oraz funkcją oczyszczania powietrza.
W mieszkaniu w bloku oraz w domu z systemem rekuperacji jedyną opcją jest wybór pochłaniacza. Pracuje on w trybie zamkniętym, co oznacza, że brudne powietrze po przejściu przez filtry wraca do pomieszczenia. Pierwszy filtr wykonany jest zazwyczaj z aluminium i zatrzymuje tłuszcz. Oczywiście, można go czyścić.
Filtr węglowy usuwa mniejsze zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy. Aby okap podszafkowy działał prawidłowo, konieczna jest regularna wymiana filtrów co kilka miesięcy, o czym wiele osób zapomina. Pochłaniacze działają znacznie głośniej od wyciągów i mają mniejszą wydajność.
Okap podszafkowy czy teleskopowy
Wybór między okapem teleskopowym a podszafkowym zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Model teleskopowy jest wyposażony w wysuwaną szufladę i może być zamontowany jako dno szafki. Z kolei okap podszafkowy charakteryzuje się prostą konstrukcją. Znaczne różnice mogą wystąpić w przypadku urządzeń różnych producentów lub modeli, ponieważ nowsze wersje oferują więcej funkcji.
Przed zakupem warto zastanowić się, które z tych funkcji będą faktycznie przydatne, aby uniknąć zbędnych wydatków. Niezależnie od wyboru okapu teleskopowego lub podszafkowego, istotne jest sprawdzenie jakości wykonania oraz jakości i rodzaju materiałów użytych w konstrukcji. Ma to bowiem wpływ na trwałość i niezawodność urządzenia.
Okap podszafkowy czy kominowy?
Na początku należy ocenić przestrzeń w kuchni. Okapy kominowe zajmują sporo miejsca, co uniemożliwia zamontowanie szafek bezpośrednio nad nimi. Z tego względu lepiej sprawdzają się w dużych, przestronnych kuchniach, które nie będą przytłoczone przez tego typu sprzęt. Ciekawą opcją jest zamontowanie urządzenia nad kuchenką na wyspie. Okapy wyspowe prezentują się imponująco i pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Niemniej jednak nie każda kuchnia pozwala na takie rozwiązanie, dlatego czasem lepiej zdecydować się na modele podszafkowe.
W małych kuchniach, gdzie każda szafka jest na wagę złota, to właśnie okap podszafkowy będzie lepszym wyborem. Można go zamontować pod praktycznie każdą szafką kuchenną. Pozwala to zaoszczędzić miejsce do przechowywania. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z przestrzeni w małych kuchniach.
Montaż tradycyjnego okapu podszafkowego jest zazwyczaj bardzo prosty, ponieważ można go przymocować bezpośrednio do spodu szafki. Jeśli ktoś ma obawy o uszkodzenie mebli, dostępne są również modele montowane do ścian. Ważne jest to, aby ściana była solidna, bo urządzenie ma swoją wagę i podczas pracy delikatnie drga. Okapy podszafkowe pozwalają na estetyczne zaaranżowanie przestrzeni, są niemal niewidoczne i nie rzucają się w oczy, a jednocześnie pozostają wydajne jak inne modele.
Jak zamontować okap podszafkowy
Miejsce montażu okapu podszafkowego najlepiej zaplanować na etapie remontu lub budowy domu, ponieważ wymaga to rozprowadzenia instalacji elektrycznej, którą najlepiej ukryć za szafką. Dzięki temu uniknie się widocznych kabli i dodatkowych gniazdek na ścianie. W przypadku braku gruntownego remontu, możliwe jest podłączenie urządzenia do najbliższego kontaktu, jednak warto zwrócić uwagę, aby gniazdko za meblami było płaskie, podobnie jak wtyczka, którą trzeba dokupić osobno, ponieważ urządzenia są zakończone tylko kablem. Okap kuchenny wymaga instalacji elektrycznej o mocy 220-240 V.
Wysokość montażu zależy głównie od wzrostu domowników i wygody użytkowania kuchenki, jednak minimalna odległość wynosi 65 cm dla płyt indukcyjnych i 70 cm dla gazowych. Wyciąg nie powinien być umieszczony dalej niż 2 m od otworu wentylacyjnego.
Najprostsze do zainstalowania są okapy podszafkowe, które montuje się pod meblem. W trybie pochłaniacza wystarczy przykręcić je wkrętami do szafki i zaślepić otwór odprowadzający powietrze do kanału wentylacyjnego. Okapy typu wkład mają cały mechanizm schowany w szafce. Wymaga to więc wycięcia odpowiedniego otworu w spodzie szafki oraz umieszczenia na zewnątrz panelu z oświetleniem i filtrem stalowym, a w środku reszty urządzenia.
Montaż wyciągu wymaga więcej pracy, ponieważ konieczne jest wycięcie otworu na rurę odprowadzającą i przeciągnięcie jej do przewodu wentylacyjnego. Rura powinna być gładka, bez załamań i jak najkrótsza, aby zwiększyć wydajność i zmniejszyć hałas okapu. Można użyć rur o różnych kształtach, ale nie należy stosować zwężających przejściówek, ponieważ zwiększają one hałas emitowany przez urządzenie.