Dlaczego warto korzystać z pomocy dietetyka?
W obecnych czasach ciężko utrzymać dobry stan zdrowia. Sztuczne jedzenie i ogromne ilości pestycydów sprawiają, że pożywienie nie jest tak zdrowe jak dawniej. Wiele chorób, które atakują organizm człowieka wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety. Niestety większość ludzi nie ma zbyt dużej wiedzy na temat żywienia.
Ułożenie zbilansowanej diety
Odpowiednio ułożony jadłospis może rozwiązać wiele problemów, dlatego warto skorzystać z pomocy dietetyka. Jest to specjalista, który zajmuje się wpływem diety na zdrowie. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych jest bardzo ważna, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie człowieka. W internecie można znaleźć wiele gotowych jadłospisów, ale jeśli chcesz mieć profesjonalnie ułożoną dietę to powinieneś skorzystać z usług specjalisty. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na alergię oraz inne jednostki chorobowe. Od trybu życia oraz aktywności fizycznej zależy ilość spożywanych kalorii. Błędem wielu ludzi jest to, że zbyt szybko obcinają drastycznie liczby posiłków w diecie. Takie inwazyjne odchudzanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ma to negatywny wpływ na organizm. Dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla osób, które ćwiczą na siłowni. W ich sytuacji największe znaczenie mają makroskładniki, które powinny występować we właściwych proporcjach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dietetycy oferują swoją pomoc w szpitalach, przychodniach zdrowia oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Do takich można zaliczyć żłobki oraz domu pomocy społecznej. Żeby zdobyć tytuł dietetyka należy ukończyć szkołę wyższą na kierunku dietetyka i obronić licencjat.
Zawód dietetyka
Niestety na rynku pojawiło się dużo ofert kursów kilkutygodniowych, które w ekspresowym tempie oferują zdobycie uprawnień do tego zawodu. Należy jednak pamiętać, że kwalifikacje osób po takich kursach stoją na zdecydowanie niższym poziomie. W pracy dietetyka bardzo ważna jest praca nad sobą i rozwój osobisty. Dostępnych jest wiele szkoleń, które dodatkowo umożliwiają podnoszenie swoich kompetencji oraz umiejętności. Można wyróżnić kilka typów dietetyków. Pierwszym z nich jest dietetyk kliniczny, który pomaga ułożyć dietę osobom chorym. W takiej sytuacji bardzo ważne jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby i dobranie takich składników odżywczych, żeby organizm miał dużo siły. Stan zdrowia pacjenta można określić za pomocą wywiadu żywieniowego. Warto dodać, że przed zaleceniem odpowiedniej diety konieczne jest wykonanie pomiarów antropometrycznych. Profesjonalny dietetyk zleca również badania laboratoryjne, które pozwalają lepiej poznać stan zdrowia pacjenta. Osobami, które zawodowo wykonują sport zajmuje się dietetyk sportowy. Na uwagę zasługuje fakt, że poza ustaleniem jadłospisu pomaga dobrać właściwe suplementy. Intensywny wysiłek fizyczny trwający kilka godzin może całkowicie wyczerpać organizm, dlatego tak ważne jest uzupełnianie witamin oraz innych składników.
Psychodietetyk
Mało popularny, ale równie ważny jest psychodietetyk. Należy sobie uświadomić, że wiele problemów żywieniowych zaczyna się w głowie pacjenta. Psychika odgrywa bardzo ważną rolę w życia każdego człowieka. Psychodietetyk ma wiedzę z zakresu psychologii, ale nie jest psychologiem. Najważniejsze to odnaleźć przyczynę problemów z masą ciała. Rola dietetyka polega również na wspieraniu i motywowaniu swoich pacjentów. Należy jednak ostrożnie wybierać specjalistę, ponieważ można trafić na wiele ofert osób, które niekoniecznie są kompetentne w tej dziedzinie. Jednym z podstawowych obowiązków dietetyka jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu żywieniowego. Powinien on również ocenić stan odżywienia swojego pacjenta, a także jego nawyki żywieniowe. Bardzo ważne są badania antropometryczne i laboratoryjne, które pomagają dietetykowi przygotować lepszy plan żywieniowy. Standardowa wizyta w gabinecie dietetycznym trwa około godziny. Na pierwszym spotkaniu przeprowadzana jest rozmowa, której celem jest lepsze poznanie pacjenta i jego sposobów żywienia i przygotowywania posiłków.
Wybór specjalisty
Dobry dietetyk do każdej osoby potrafi dobrać indywidualną dietę. Ułożenie diety ogólnej nie jest żadnym osiągnięciem, ponieważ to może zrobić każdy. Przy ustalaniu jadłospisu trzeba wziąć pod uwagę płeć, tryb życia, wiek, aktywność fizyczną, przyjmowane leki oraz typ pracy. Duże znaczenie mają także finansowe możliwości pacjentów. Należy jednak pamiętać, że ułożenie dobrze zbilansowanej diety wcale nie musi być kosztowne. Często zdecydowanie więcej kosztuje jedzenie na mieście, które nie należy do najzdrowszych. Bardzo ważne jest regularne aktualizowanie diety, ponieważ systematycznie pojawiają się nowe informacje na temat żywienia. Standardowym miejscem pracy dietetyka jest jego gabinet, w którym przyjmuje pacjentów. Cena zależy w dużej mierze od regionu, ale zazwyczaj wynosi 100 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że jedno spotkanie może nie być wystarczające. Można również skorzystać z dietetyka na NFZ, ale w takiej sytuacji terminy oczekiwania są znacznie dłuższe. Jest to spowodowane tym, że coraz mniej dietetyków pracuje w ten sposób.