Potrzebny transport wielkogabarytowy? Warto wybrać dobrą firmę
Transport wielkogabarytowy ma szczególne wymagania, dlatego warto powierzyć go firmom, które nie tylko posiadają właściwy sprzęt, ale również duże doświadczenie. Tylko wtedy przewóz kłopotliwych gabarytów będzie szybki i bezpieczny.
Czym jest transport wielkogabarytowy?
Gdy ładunek posiada znaczny ciężar oraz przekracza swoimi wymiarami standardowe ładunki, konieczne jest zlecenie specjalistycznego transportu dobrej firmie.
Na przewóz ładunków gabarytowych stosuje się różne określenia:
- transport wielkogabarytowy
- transport ponadgabarytowy
- transport gabarytowy
- transport ponadnormatywny
- transport nienormatywny
Ładunki gabarytowe nie mogą zostać przewiezione zwyczajnymi środkami transportu, dlatego też stosowane są wtedy inne środki zapewniające właściwą przestrzeń załadunkową oraz nośność.
Warto jednak zaznaczyć, że przewóz ponadgabarytowy wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich pojazdów, lecz również właściwej organizacji logistycznej całego procesu oraz zdobycia wymaganych przepisami zezwoleń.
Jakie wymiary mają ładunki ponadgabarytowe?
W polskich przepisach wyznaczono parametry, które opisują przewozy ponadgabarytowe. Zawiera je Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.
W przepisach Prawa o ruchu drogowym znajdują się informacje o tym, że pojazd nienormatywny, to pojazd lub zespół pojazdów, którego naciski osi wraz z ładunkiem lub bez ładunku przekraczają dopuszczalne, przewidziane dla danej drogi w przepisach o drogach publicznych, albo którego wymiary albo rzeczywista masa całkowita z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych w tej ustawie.
Można zatem wyznaczyć, jakie minimalne parametry odnoszą się do transportu ponadnormatywnego.
Minimalne parametry dla transportu ponadgabarytowego:
- ciężar – 42 tony
- długość – 16,5 metra
- szerokość – 2,5 metra
- wysokość – 4 metry
Warto zaznaczyć, że transport ładunków ponadgabarytowych odnosi się w tym przypadku do całego pojazdu wraz z jego ładunkiem oraz innymi obciążeniami, na przykład paliwem, kierowcą.
Jak odbywa się organizacja przewozów ponadgabarytowych?
Aby przeprowadzić przewóz ponadgabarytowy, konieczne jest właściwe zorganizowanie całego procesu pod kątem logistycznym.
Z procesem organizacji transportu gabarytów związane są:
- dobór właściwego środka transportu – stosuje się najczęściej naczepy niskopodwoziowe, które wyróżniają się niższą platformą transportową, co ułatwia dokonanie załadunku oraz przejazd pod przeszkodami, na przykład mostami, wiaduktami
- uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na transport ponadgabarytowy – wnioski o wydanie zezwoleń wydają zarządca drogi, starosta, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Naczelnik Urzędu Celnego w zależności od gabarytów transportu
- przygotowanie właściwej trasy przewozu – musi ona uwzględniać parametry ładunku oraz samochodu, należy wziąć między innymi pod uwagę dopuszczalne nośności, promienie zakrętów, słupy, znaki, wysokość krawężników
- kontakt z odpowiednimi służbami – Policją, służbami odpowiedzianymi za utrzymanie dróg, na przykład w celu demontażu elementów
- wykonanie przejazdów wstępnych – mają na celu sprawdzenie, czy zaplanowana trasa jest przejezdna
- pilotaż – pilotowanie ładunku podczas jego przewozu, aby nie uszkodzić ładunku oraz elementów infrastruktury
Najlepiej zatem transport duzych gabarytów powierzyć fachowcom, w tej dziedzinie, czyli firmom, które posiadają nie tylko zaplecze transportowe dedykowane go przewozu gabarytów, lecz również mogą zaoferować kompleksową pomoc w jego organizacji. Wsparcie doświadczonego partnera pozwoli na bezproblemowy dowóz każdego wymagającego ładunku wprost do celu.