W Janowie Lubelskim ruszyła dystrybucja preferencyjnego węgla
W gminie rozpoczęto dystrybucję węgla dostępnego na preferencyjnych warunkach. Surowiec jest dostępny na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z 27 października 2022 roku.
W Janowie Lubelskim obsługą zamówień zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. zlokalizowana przy ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza nr 46/48. To ono przywozi i dystrybuuje węgiel w gminie. Dostawcą surowca jest Spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Jak zapewnia gmina, ma on być wysoko kaloryczny.
Do skorzystania z oferty uprawnieni są właściciele gospodarstw domowych, którym przyznano wcześniej dodatek węglowy. Zgodnie z ustawą paliwo to ma kosztować do 2 tysięcy złotych za tonę. W Janowie Lubelskim koszt surowca określono na 1900 brutto za tonę. Co istotne, w tym roku limit na zakup węgla wynosi 1,5 tony.
Aby uzyskać możliwość zakupu węgla, należało złożyć wniosek do Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim lub przesłać go pocztą mailową lub tradycyjną na podany przez urząd adres. Po zweryfikowaniu wnioski były odrzucane lub przyjmowane, a o decyzji zaineresowani węglem byli powiadamiani. Wnioski wciąż można zgłaszać. Będzie to można robić nawet po 31 grudnia 2022 roku, ale limit na kolejną część sezonu grzewczego (do kwietnia 2023 roku) również ma wynosić 1,5 tony. Maksymalnie w ramach preferencyjnego zakupu węgla można więc będzie uzyskać do 3 ton węgla.
Teraz, gdy ruszyła dystrybucja węgla w gminie Janów Lubelski, po otrzymaniu informacji o dostępności paliwa, należy wpłacić pieniądze za zamówienie, podając przy okazji wyszczególnione przez urzędników dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji (imię, nazwisko, adres). Węgiel można odebrać na podstawie uzyskanej w ten sposób faktury. Pracownicy PGKiM mają powiadamiać kupujących o tym, kiedy węgiel dla danej osoby będzie dostępny.
Surowiec należy odebrać własnym transportem lub należy skorzystać z dodatkowo płatnej usługi transportu organizowanego przez PGKiM. Co ważne, węgla nie można odebrać w partiach, np. dwa razy po 750 kg. Należy od razu zrealizować całe zamówienie. Jeśli zatem w grę wchodzi transport samodzielny, trzeba zapewnić sobie odpowiednio duży środek transportu.