Janów Lubelski z nowym projektem herbu
Radni Rady Miejskiej oficjalnie zatwierdzili nowy herb Janowa Lubelskiego. Decyzja została podjęta w czasie sesji 20 stycznia. Prace nad herbem prowadzono od maja 2022 roku, a gmina współpracowała w tym względzie z dr. hab. Henrykiem Seroką z UMCS w Lublinie.
Nowoprzyjęty wzór jest zgodny z zasadami heraldyki i ma pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Poprzedni herb tych wymogów nie spełniał. Prace nad jego zmianą podjęto jeszcze w 2005 roku, jednakże wówczas opracowany wariant ostateczne nie wszedł w życie. Do kwestii zmiany symbolu miasta powrócono wiosną 2022 roku. W grudniu projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy MSWiA. W styczniu 2023 radni zajęli się zatwierdzeniem nowego herbu.
Herb przedstawia Madonnę w czerwonej sukni. Ma ona na sobie biały płaszcz, a w prawicy niesie świecę. Jej głowę otacza nimb. Ponadto, na herbie znajdują się trzy skrzyżowane kopie będące odwołaniem do herbu Jelita Zamoyskich. Warto podkreślić, że wizerunek Matki Bożej na herbie Janowa Lubelskiego jest obecny od XVII wieku, jednakże zmieniał się on przez lata. Herb został zaś nadany na mocy przywileju lokacyjnego przez Władysława IV Wazę w 1640 roku.
Oprócz herbu przygotowano także flagę, pieczęć urzędową z herbem gminy, sztandar, insygnia oraz Odznakę Honorową Gminy Janów Lubelski. Prace nad nowym herbem były koordynowane przez Barbarę Nazarewicz, czyli Dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, a oprócz dr. hab. Henryka Seroki brał w nich udział także ks. Paweł Dudziński. Ich badania na podstawie źródeł, a w szczególności przywileju lokacyjnego miasta oraz pieczęci miasta z XVII wieku, pozwoliły stworzyć nowy wzór herbu, uwzględniający zarówno historyczny kształt znaku, jak i lokalny kult Matki Boskiej, z którym symbol ten był związany.